MENU

Mycie dachu z blachy, czyszczenie rynien i świetlików

W grudniu zeszłego roku mieliśmy przyjemność realizować kompleksowe czyszczenie kompleksu 3 budynków hotelowo-restauracyjnych zlokalizowanych w Warszawie. Przedmiotem zlecenia było mycie dachu z blachy, czyszczenie papy termozgrzewalnej z mchu, liści i zabrudzeń wierzchnich, a także udrażnianie rynien i czyszczenie świetlików. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku jak przeprowadzamy tego typu zlecenia dla inwestorów. W tym przypadku inwestorem był Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej.

Zapytanie ofertowe rozpoczyna proces realizacji

Otrzymaliśmy prośbę o przedstawienie możliwości wykonania mycia dachów na kompleksie budynków w jak najszybszym możliwym terminie. Osoba odpowiedzialna z działu inwestycji skierowała się do nas bezpośrednio. Relacja firma wykonawcza – inwestor była już sprawdzona, ponieważ realizowaliśmy podobne zlecenie na obiekcie hotelowym podobnej wielkości w województwie warmiński-mazurskim.

Według standardowej procedury poprosiliśmy Inwestora o przesłanie do nas dowolnym kanałem komunikacji (np. mail, mms) zdjęć budynków oraz dokładnego adresu nieruchomości. Po otrzymaniu wyżej wymienionych informacji, omówiliśmy potrzeby i problemy, które należy rozwiązać w przedmiotowej sprawie.

Oczywiście podjęliśmy się realizacji zlecenia, jako że jest to nasza specjalizacja. Jedynym utrudnieniem były warunki pogodowe. Grudzień w tym czasie był chłodny, a temperatury oscylowały w granicach 1-3 stopni Celcjusza. Warunki pogodowe zmuszały do przełożenia prac o kilka dni roboczych, aby wpasować się w okno pogodowe. Należało wziąć również pod uwagę, że budynki znajdują się wśród drzew w terenie lesistym, w którym panuje zwiększona wilgotność powietrza. Ograniczona jest zdolność przenikania promieni słonecznych przez wysokie drzewa co również przekłada się na temperatury powietrza niższe o 2 stopnie Celsjusza. Praca z użyciem wody na zmrożonej powierzchni mija się z celem, ponieważ powierzchnie bardzo szybko pokrywają się warstwą zmarzniętej wody. W takich warunkach nie da się skutecznie wykonywać prac czyszczących.

Przygotowanie do realizacji zlecenia

Odpowiednie warunki pogodowe pojawiły się w dniach 15 i 16 grudnia. W tych dniach przystąpiliśmy do prac czyszczących. Aby wykonać czyszczenie dachów na 3 budynkach wraz z czyszczeniem rynien w grudniu, w którym światło dziennie oświetla przestrzeń pracy od 7 do 15, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Doświadczony wykonawca dokładnie będzie wiedzieć jakiego typu narzędzia pracy będą potrzebne i z jakimi problemami będzie zmagać się podczas realizacji. Odpowiednio przygotowani przedstawiciele firmy – Grupa Technicy Czyszczenia Budynków – stawili się na miejscu pracy o 6:30.

Bezpieczeństwo w pracy na wysokości

Mycie dachu z blachy na wysokim budynku to odpowiedzialna praca. Należy szczególnie uważać na bezpieczeństwo pracownika oraz bezpieczeństwo osób, które mogą pojawić się w obrębie wysokiego budynku. Ponadto wskazane jest aby prace wykonywały osoby o niskiej wadze ciała. Nacisk punktowy stopy osoby stojącej na materiale z blachy może powodować wgniecenia i uszkodzenia. Szczególnie zagrożenia wzrastają gdy praca odbywa się w niskich temperaturach. Do takich prac zawsze delegujemy alpinistów z doświadczeniem i odpowiednimi cechami psycho-fizycznymi.

Mycie dachu z blachy

O godzinie 8:00 prace nabrały tempa. Wszystkie maszyny i urządzenia, a także pracownicy zostali już skutecznie zainstalowani na dachach wszystkich budynków. Organizacja pracy jest kluczowa pod presją czasu. Do tej pory wszystkie założenia realizowane są zgodnie z planem.

Stan zabrudzenia pokryć dachowych nie należał do najgorszych. Na dachu z blachy zaobserwowaliśmy naloty grzybów pleśniowych. Na tego typu biologiczne zabrudzenia nakładamy preparaty chemiczne, które wytrawiają grzybnie. Zabrudzenia znikają samoczynnie. Po nałożeniu oprysku chemicznego na całym dachu w dalszej kolejności zostało wykonane mycie ciśnieniowe każdego centymetra powierzchni. Prace wykonywane z góry do dołu pomagają oszczędzić trochę czasu na płukaniu. Natomiast procesu płukania powierzchni nie można w żadnym wypadku pominąć.

Usuwanie mchu z dachu płaskiego pokrytego papą termozgrzewalną

Budynek restauracji wykonany w technologii dachu płaskiego pokryty został papą termozgrzewalną. Jak każdy płaski dach znajdujący się w pobliżu dużej ilości drzew gromadzi dużo zanieczyszczeń. Są nimi gałęzie, liście, a także mech który wrasta w papę termozgrzewalną. Wszystkie zabrudzenia zostały zebrane ręcznie, zapakowane w worki i wyniesione w miejsce składowania. Po oczyszczeniu głównej połaci tej części budynku przystąpiliśmy do czyszczenia rynien.

Czyszczenie rynien

Rynny w okoł budynku gromadzą najwięcej tego typu zanieczyszczeń, nie inaczej było w tym przypadku. Jak widać na zdjęciu wszystkie rynny zapchane i skute warstwą lodu, który w tym środowisku zaczyna topnieć dopiero drugiego dnia. Zalegający lód w rynnach był, jak się okazało jedynym zaskoczeniem, które nie zostało przewidziane w planie pracy. Zalegający lód znacznie utrudnia wydobycie wszystkich zabrudzeń z rynny. Zastosowane technologie ciśnieniowe, gorąco-wodne oraz prace ręczne pozwalają skutecznie udrożnić zapchane odpływy wody.

Mycie świetlików

Po wykonaniu większości podstawowych prac czyszczących pozostają szczegóły, poprawki i wykończenia. Mycie świetlików z pozoru niepozorna czynność, jednakże świetliki pełnią bardzo ważną funkcję. Stanowią one największe źródło naturalnego światła, które w tym przypadku doświetlały kuchnie restauracji. Nieczyszczone przez wiele lat szyby i wykończenia okna należało poddać procesowi gruntownego oczyszczania preparatami chemicznymi.

Na koniec sprzątanie terenu po pracach czyszczących

Po wykonaniu wszystkich czynności należy posprzątać po pracach czyszczących i oddać obiekt do użytkowania w stanie niepogorszonym. Jako miły dodatek do usługi mycia dachów zostało wykonane czyszczenie ściany restauracji. Usunięcie zielonych nalotów z tynku należy do prostych czynności dla firm wyspecjalizowanych chemicznym czyszczeniu. Uważamy, że dla stałych Klientów drobne przysługi są wskazane. Jakość pracy i życzliwość traktujemy jako fundament współpracy długoterminowej.

Grupa TCB Logo
Grupa Technicy Czyszczenia Budynków to sieć partnerskich firm i wykonawców realizujących czyszczenie, impregnacje i malowanie budynków. Do Grupy TCB przynależą firmy spełniające standardy jakościowe i będące liderami na rynkach lokalnych. Posiadamy oddziały w 16 województwach. Zadzwoń i przekonaj się jakie to proste.
Siedziba firmy i oddziały
Grupa Technicy Czyszczenia Budynków
ul. Czereśniowa 23
62-571 Stare Miasto
tel. 600 100 443
tel. 600 100 449
mail: [email protected]

Oddziały terenowe


logotypy płatności
ikona telefon
600 100 443
ikona telefon